Gdzie leży granica między asertywnością a chamstwem?

Słowo “asertywność” zrobiło oszałamiającą karierę wraz ze zmianami gospodarczymi po ’89 r. Idąc w stronę nowoczesnych gospodarek zmieniało się nie tylko nasze otoczenie, ale też zaczęliśmy zmieniać się my. Zadziwiającym zmianom społecznym podległy też środowiska szkolne. Nauczyciel już nie był autorytetem, w skrajnych wypadkach oglądaliśmy mrożące krew w żyłach sytuacje nękania nauczycieli, sic! Rodzic już nie był przepraszającym opiekunem podczas zebrań szkolnych, ale zaczął wymagać wyników od nauczycieli w ramach tzw. edukacyjnej wartości dodanej. Uczeń zaś zanim złożył ślubowanie pierwszoklasisty musiał zapoznać się z przysługującymi mu prawami. O obowiązkach zaczęto mówić coraz mniej.

I tak krok po kroku zaczął tworzyć się  nowy “lepszy” świat. Świat, w którym nastąpiło całkowite pomylenie pojęć. Brak kultury i empatii, a czasami – po prostu zwyczajne chamstwo przybrało w ustach wielu osób tajmniczo brzmiący termin “asertywność”. A przecież te negatywne cechy nie mają nic wspólnego ze zdrowym i pozytywnym myśleniem i działaniem asertywnym.

 
Najgorszym też jest , że zachowania tego typu zdarzają się nawet tam, gdzie w ogóle nie powinny mieć miejsca. Cała sfera biznesowa powinna być od nich całkowicie wolna, a jak dobrze wiemy niestety nie jest.

Kiedy myślę “asertywność” to tak jakbym chciała definiować “savoir-vivre”. Asertywność ma służyć wyrażaniu własnej opinii, ale nie kosztem innych. Bycie asertywnym może być w rezultacie niemiłe w odbiorze, ale nie może nikogo obrażać. Człowiek asertywny i dobrze wychowany interesuje się, w jaki sposób jego zachowania odbierają ludzie w kontakcie z nim. Do tego jednak potrzebna jest umiejętność skutecznej komunikcji. A z tym znacząca większość społeczeństwa ma chyba ogromny problem.

Wracam więc znów do szkół. Proponuję zamiast uczyć się obowiązkowo dopływów Wisły i zasad rozmnażania pantofelka wprowadzić do szkół zajęcia z właściwej komunikacji. Z korzyścią dla uczniów, nauczycieli i całego społeczeństwa.

Lady Montemarco

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s