#BlackFriday czy #BezmyślnyPiątek

Rzeczywiście dzisiaj jest Black Friday. Zauważyłam to po ilości e-maili. W folderze “skrzynka odbiorcza” zrobiło się czarno od listów z informacjami, jakie do dzisiaj wspaniałe okazje i przeceny oferują sprzedawcy. Jeszcze nie zapomnieliśmy o sporze, czy w naszej kulturze możemy obchodzić Halloween, a tu już mamy odpowiedź na pytanie. Wszechobecny konsumpcjonizm wygrał i zdaje się, że nie ma na to rady. Ameryka niepostrzeżenie wdziera się w każdy zakamarek naszej codzienności.

Na zmiany nie ma rady. Czas płynie, zmieniają się mody, zmienia otoczenie, jak scenografia w teatrze. Tylko nasze ludzkie pragnienia są niezmienne. Już teraz można prawie wszystko kupić, tylko nie można kupić tego, za czym ludzie tak naprawdę zawsze tęsknią. Za tym, co nadaje sens i smak życiu.

Jak to historia lubi się powtarzać, choć tym razem w dość przewrotny sposób. Jeszcze 3 dekady temu ludzie bili sie w sklepie po towar, którego zwyczajnie brakowało. Dzisiaj biją się po towar, który rzekomo jest sprzedawany za tzw.bezcen. Tylko czy tak napewno jest? Czy nie porusza się w naszych ludzkich umysłach najprostszych instynktów w imię realizacji planów sprzedaży?  Chyba nikt nie ma wątpliwości, że nie można sprzedawać czegoś poniżej kosztów zakupu, bo to prowadzi do fiaska przedsiębiorcy. Komuś chyba zależy, abyśmy reagowali jak przysłowiowe psy Pawłowa. Jest obniżka-jest “ślina z pyska” i zakup bez zastanowienia. Współczesny homo sapiens zamiast być coraz bardziej światły, to tak jakby cofał się w ewolucji. Nawet sposób odbioru wiadomości. Musi być jak pismo obrazkowe, bez treści, bo komu chce się czytać, za to z dużą ilością kolorowych obrazków.

XXI wiek (sic!)

Lady Montemarco

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s