#Cross-cultural savoir vivre

Wraz z procesem globalizacji i ogromną migracją na świecie pojawił się problem odmienności kulturowych i związanych z tym dylematów w zakresie zasad savoir-vivre. Poruszałam już ten temat przekonując, że skoro zasady dobrego wychowania łączą się nieodmiennie z kręgiem kulturowym, przyjezdni muszą je respektować, a nie narzucać swoje zwyczaje.

Zdarza się jednak sytuacja, gdy w ramach jakiegoś kręgu np. polskie społeczeństwo, tworzy się nowy krag np. muzułmanie osiedlający się na stałe w Polsce. Co w takiej sytuacji? Zasady dobrego wychowania opierają się uniwersalnej “wzajemności”. Wobec tego muzułmanie osiedlający się w Polsce powinni respektować nasze obyczaje i nie narzucać swoich norm. Mogą zaś kultywować swoje zwyczaje i tradycje przebywając w swoim zamkniętym kręgu. Takie określenie granic byłoby optymalne. Tylko czy jest ono możliwe do zrealizowania?

Każde zasady wymagają akceptacji ich przez wszystkie strony. W takiem wariancie mamy sytuację idealną, choć o ile znam życie jednak utopijną. Każdy człowiek jest podmiotem praw i obowiązków, i szczególnie prawa wydają się być obecnie restrykcyjnie egzekwowane.

Sytuacja staje się napięta w wielu społeczeństwach. Do tej pory stawiano zawsze na równość, a przecież różni nas jednak bardzo dużo. A jako dowód na różnice w preferowanym zachowaniu, niech posłuży to ciekawe opracowanie dotyczące prostego zwyczaju picia herbaty wśród poszczególnych narodowości (żródło:NCL Chapter Tea)

 

Global Tea Etiquette from “The Traveler’s Guide to Tea” featured in Travel + Leisure’s MAY 2012 issue.:

Wydaje się więc, że słowa p. Antoniego Słonimskiego nic nie tracą na aktualności, a w sytuacji obcowania z różnymi kulturami, nabierają jeszcze większego znaczenia.

Lady Montemarco

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s