“Dobre maniery” dla 10-ciolatka

Spójrzmy prawdzie w oczy: kiedy przychodzi na świat dziecko, jego życie i sposób funkcjonowania w społeczeństwie jest jak niezapisana kartka. Jeśli rodziców cechuje wysoka kultura osobista oraz nienaganne maniery, dziecko nauczy się też tego samego poprzez dobry przykład. Czy nam się to podoba czy nie, nauka dobrego wychowania odbywa się przede wszystkim w domu przez naśladowanie.

Systematyczność to dobry sposób również na naukę zasad savoir-vivre. Najpierw budujemy fundament, a poźniej dokładamy kolejne cegiełki coraz bardziej wysublimowanych umiejetności. Kochający ale też wymagający rodzic dostosowuje poziom oczekiwań do wieku dziecka. Kontynuujemy więc podróż przez rozsądne oczekiwania w stosunku do naszych pociech. I tak dziesięciolatek/dziesięciolatka powinien już:

 • umieć porozmawiać z osobą dorosłą na zasadzie dialogu
 • znać i stosować podstawowe zasady etykiety stołu
 • odbierać telefon zgodnie z zasadami, prowadzić rozmowę telefoniczną, zapamiętać/zapisać przekazane wiadomości (proszę nie mylić tych umiejętności interpersonalnych z wyjatkową sprawnością naszych milusińskich w posługiwaniu się urządzeniami elektronicznymi)
 • zachowywać samokontrolę w miejscach publicznych
 • odpowiadać za utrzymywanie porządku w swoim pokoju/swoim otoczeniu
 • wstawać z miejsca, gdy osoba dorosła wchodzi do pomieszczenia/podchodzi do nich
 • kontrolować czas w znaczeniu bycia punktualnym.

Ze smutkiem stwierdzam, że te proste umiejętności dla niektórych dorosłych osób stanowią barierę nie do przekroczenia (cdn).

Lady Montemarco

2 thoughts on ““Dobre maniery” dla 10-ciolatka

 1. Niestety, ze smutkiem stwierdzam, że rodzice nie przywiązują wagi do nauki savoir-vivre. Zwykłe dzień dobry sprawia im trudność, a rozmowa z dorosłym – głośniej i jak najszybciej wyłożyć swoje racje. 😦

  Like

  1. Trudno się z Panią nie zgodzić. Przykre jest również to, że dzieci mając takie wzorce będą ponosić konsekwencje niewłaściwej postawy rodziców. Stracą więc podwójnie. Dziękuję za Pani komentarz.

   Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s