“Koń jaki jest, każdy widzi”

Ilekroć myślę o kondycji współczesnej obyczajowości, przypomina mi się słynna definicja z pierwszej polskiej encyklopedii. Jak jest – każdy widzi to bardzo dobrze. Jako, że narodową przywarą jest narzekanie, powinnam dołączyć się do zbiorowego pesymizmu. Lecz okazuje się, że socjologowie odkryli, iż narzekanie jest swoistym dobrem narodowym, gdyż pozwala na budowanie relacji. I tak, jeśli Anglik zaczyna rozmowę od pytania o pogodę, Polak na pytanie “co słychać?” musi wręcz zacząć narzekać. Bo jeśli odpowie w amerykańskim stylu, że wszystko ok, to rozmowy nie ma jak kontynuować. A ile pojawi się wątków na krótkie: “oj fatalnie, znów mi się nie udało, teściowa chora, dzieciaki niegrzeczne”. A jak do tego jeszcze dodać wątki polityczne, to już rozmowa może trwać godzinami.

Znalezione obrazy dla zapytania narzekać

Długo zastanawiałam się, dlaczego tak nam dobrze z tym narzekaniem i niestety moje przemyślenia są nie najweselsze. Pomijam fakt zupełnie nieakceptowanego w świecie dobrych obyczajów obarczania innych swoimi problemami. Od tego są specjaliści, którzy fachowo pomogą rozwiązać problem. Myślę, że wiele osób w bardzo wygodny sposób usprawiedliwia swoje porażki, niepowodzenie, etc. dość infantylnym myśleniem, że “to nie moja wina”. Zawsze są jacyś inni, którzy ponoszą odpowiedzialność. Cała gama trików myślowych pozwala zataić prawdę o sobie.

A gdyby tak przyjrzeć się ludziom pogodnym, uprzejmym, szanującym innych okazałoby się, że są to osoby, które przede wszystkim koncentrują się na sobie. Cechuje ich tzw. zdrowe poczucie własnej wartości. Szanują innych, bo szanują siebie; dbają o ład i porządek dookoła, bo mają uporządkowane własne myśli i przekonania; nie oceniają, bo wiedzą, co to podstawowy błąd atrybucji. Przykłady mogę mnożyć. Wszystko jednak sprowadza się do stwierdzania: “Zacznij od siebie”.   

Podobny obraz

Właściwie to nawet teraz kopię dołek sama pod sobą. Wszak zarabiam na tym, że uczę tego, co powinno być dla wszystkich oczywiste. Etykieta to przecież dosyć wąska dziedzina wiedzy i właściwie powinno wynosić się ją z domu jako efekt kindesztuby. Jednakże takie wychowanie wymaga czasu, cierpliwości i nerwów. A zdaje się, że obecnie funkcjonujemy w świecie, gdzie wszystko dzieje się natychmiast. Boli głowa – pigułka zadziała błyskawicznie, czujesz się samotny – w internecie od razu znajdziesz towarzysza, brakuje pieniędzy – pożyczka z gwarancją kary za nieudzielnie jej w ciągu 24 godzin, itd. Dodatkowym problemem jest też pomylenie pojęć w kwestiach zasadniczych. Wydaje się, że wraz z odzyskaniem wolności ‘89 nastąpiło przekonanie, że teraz to wolno wszystko, zawsze i wszędzie. Aż chce się w tym miejscu przywołać klasyka. Już Wolter powiedział: „Wolność moja kończy się tam, gdzie zaczyna twoja”. My współcześni jednak wymyślamy koło od nowa. W jednym tyglu mieszamy stare z nowym i wybieramy chyba to co wygodniejsze dla nas samych, nie zastanawiając gdzie leży granica kultury, taktu, odpowiedzialności. Zastanawiam się więc, co musi się stać, aby rodzice niesfornych dzieci zrozumieli, iż nawet najlepszy kurs nie zniweluje błędów wychowawczych, które popełniają oni na co dzień? Jakie wydarzenie musi nastąpić, aby obrażona urzędniczka zrozumiała, że ona też jest petentem w innych urzędach? Jak wpłynąć na mężczyznę, aby założenie marynarki zamiast swetra do teatru nie stanowiło obrazy jego ego? Co zrobić, aby pojawiła się świadomość, że bar fast-food to nie restauracja? Ile złamanych obietnic odnowi kult danego słowa i odpowiedzialności za to, co się deklaruje?
W ten sposób właściwie doszłam do początku swoich rozważań i co ciekawe sama zaczęłam narzekać. Widać rację mieli socjolodzy. Oblewam się więc rumieńcem i tylko dyskretnie proszę: Dbajmy o dobre obyczaje i kulturę na co dzień, bo wszystko zaczyna się od nas samych, w naszych małych, indywidualnych światach.   

Lady Montemarco

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s